Budynki ze słomy i gliny EcoNest

Budynki ze słomy i gliny EcoNest

Ptak buduje swoje gniazdo wykorzystując dostępne materiały, aby stworzyć schronienie, które jest bardzo istotne dla jego bioregionu. I to jest właśnie model stosowany przez Roberta Laporte i Paulę Baker-Laporte, pionierów w dziedzinie projektowania i budowy domów naturalnych.

Pochodzący z Nowego Meksyku Robert Laporte jest konstruktorem szkieletowym, budowniczym domów naturalnych i nauczycielem, który wcześniej mieszkał w Sudbury, Ontario. Paula jest wykształconą na Uniwersytecie Toronto architektką, baubiologiem i autorką specjalizującą się w zdrowym i ekologicznym projektowaniu.

Ich naturalne budynki zwane EcoNest ucieleśniają zasady zrównoważonego budownictwa, zdrowia i piękna. Wykorzystują naturalne techniki budowlane, które obejmują szkielet drewniany, ściany z gliny słomianej, tynki ziemne i naturalne, nietoksyczne wykończenia. Paula i jej zespół w EcoNest Design współpracują z klientami przy projektowaniu ich wymarzonych eko-domów. Robert i jego zespół w EcoNest Building budują obudowy i specjalne elementy domu. Wspólnie prowadzą czterodniowe warsztaty, podczas których powstają ściany ze słomy i gliny dla domów klientów.

EcoNests są wykonane przez połączenie luźnej gliny, luźnej (nie belowanej) słomy, wiórów drzewnych i wody w zawiesinę, która jest lekko upakowana pomiędzy drewnianymi formami. Kiedy luźna słoma jest połączona z zawiesiną, glina pokrywa słomę ochronną powłoką mineralizującą, która nadaje włóknom długowieczność. Po dwóch lub trzech miesiącach dojrzewania ściany są tynkowane za pomocą mieszanki tynku ziemnego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

EcoNest w w Riverstone Retreat Centre, Ontario

Inicjatorem tego projektu był miejscowy konstruktor szkieletów drewnianych Joshua Thornton. Jest on autorem niedawno ukończonego raportu badawczego na temat budownictwa z gliny słomianej dla Canada Mortgage and Housing Corp. Zasugerował tę koncepcję właścicielom Ernie i Edith Martin, którzy chcieli mieć wysoce ekologiczną strukturę. Oprócz właścicieli, w projekt zaangażowani byli również lokalny architekt David Macaulay i lokalny budowlaniec Randy Martin.

Jedną z zasad budownictwa ekologicznego jest stosowanie materiałów pozyskiwanych lokalnie. Zarówno słoma i glina, jak i olbrzymie belki tworzące szkielet oraz kamień na okładziny pasujące do innych budynków Riverstone pochodzą z posesji, na której znajduje się EcoNest. W sumie w budynku można wykorzystać około 85% nisko przetworzonych materiałów lokalnych (w promieniu 40 kilometrów).

Fundamenty

Ściany fundamentowe wykonano z materiału Durisol, lokalnie produkowanego produktu składającego się ze specjalnie sortowanych wiórów i ścinków drewna pochodzących z recyklingu, które są neutralizowane i mineralizowane, a następnie łączone cementem portlandzkim. Można go formować, aby uzyskać dowolny kształt, teksturę i grubość, a w tym przypadku został użyty jako izolowana forma betonowa (ICF). Produkowane z wkładką z wełny mineralnej, te ICF-y osiągają R 20 i znacznie zmniejszają zużycie betonu. Durisol jest paroprzepuszczalnym systemem ściennym, który nie wymaga bariery paroszczelnej i dlatego jest zgodny z właściwościami „przepływu” ścian słomiano-glinianych.

Szkielet drewniany

Szkielet drewniany został zaprojektowany przez Thorntona, który był również głównym wykonawcą szkieletu drewnianego w tym projekcie. Wykonano ją głównie z miejscowego jesionu wyfrezowanego przez miejscowego specjalistę Dana Shetlera. Strugane drewno zostało naoliwione olejem konopnym z upraw Ontario.

Wszystkie naturalne łuki zostały pozyskane z ogrodzenia posiadłości Riverstone. W przeciwnym razie, pomijane ze względu na swoją wartość konstrukcyjną, kawałki te normalnie byłyby uważane za wartościowe jedynie jako drewno opałowe.

Thornton mówi, że drewniana rama powstała pod wpływem dwóch tradycji – walijskiej typologii ram „Cruck” i niemieckiej „Liegenderstuhl” – aby uzyskać ramę, która jest zarówno piękna, jak i funkcjonalna.

Ściany z gliny słomianej

Gdy szkielet drewniany był już na miejscu, ściany słomiano-gliniane zostały zbudowane przez 20 studentów, którzy zapłacili za naukę procedury na warsztatach prowadzonych na miejscu przez Laporte’a i Thorntona.

Raport CMHC Thorntona zauważa, że glina słomiana ma średnią wartość R 1,6 na cal (około R-20) dla 12-calowej ściany z poszyciem gipsowym. Ściany te są zaprojektowane jako „przepływowe” zespoły ścienne. Przepływowe zespoły ścienne są bardzo przepuszczalne dla pary wodnej, ale szczelne dla powietrza. Jest to czasami określane przez laików jako „oddychające”. Ściany słomiano-gliniane przyczyniają się do doskonałej jakości powietrza w pomieszczeniach, pomagając zrównoważyć wilgotność względną w pomieszczeniach podczas okresów grzewczych. Suchy klimat w pomieszczeniach prowadzi do wysuszenia błon śluzowych, pierwszej linii obrony organizmu przed wirusami i bakteriami. Ponadto, skuteczny ruch wilgoci pomaga kontrolować pleśnie i grzyby, a glina zawarta w ścianie filtruje zanieczyszczenia.

Ciepło i izolacja

Dach jest izolowany pianką natryskową o nazwie Icynene, która tworzy ciągłą barierę powietrzną, minimalizując zarówno przecieki powietrza, jak i przedostawanie się alergenów i zanieczyszczeń z zewnątrz. Icynene została zastosowana w budynkach z certyfikatem LEED Platinum, nie emituje lotnych związków organicznych, nie zawiera substancji zubożających warstwę ozonową i nie odgazowuje się z upływem czasu.

Ciepło w tym EcoNest pochodzi z murowanego pieca grzewczego zaprojektowanego przez lokalnego mistrza budowy pieców Alexa Chernova. W ogrzewaczu murowanym energia z krótkiego, gorącego ognia jest magazynowana w masie termicznej, a następnie powoli promieniuje do domu przez następne 18 do 24 godzin. Jest to zdecydowanie najczystszy sposób spalania drewna kordowego.

Wykończenie wnętrza

Ściany ze słomy i gliny są otynkowane tynkiem ziemnym pozyskiwanym 50 stóp od budynku. Ściany malowane są farbą dyspersyjną krzemianową, znaną również jako nieorganiczna farba mineralna. Została ona opracowana w Niemczech pod koniec XIX wieku, jest antybakteryjna bez środków grzybobójczych i bardzo przepuszczalna dla pary wodnej. Wszystkie przegrody wewnętrzne są wykonane w konstrukcji wattle and daub, starożytnej metodzie wykorzystującej splecione gałązki pokryte tynkiem ziemnym. Ich wysoka masa termiczna działa jako dodatkowy radiator dla murowanego grzejnika.

Podłoga na drugim piętrze jest wykonana z odzyskanego twardego drewna klonowego, podobnie jak klonowe listwy wykończeniowe. Wszystkie pióra i wpusty podsufitki to sosna czerwona pochodząca z tego samego miejsca. Drzwi wewnętrzne są z białego jesionu.

Blaty kuchenne i podłoga tarasu wykonane są z marmuru i wapienia produkowanego z lokalnego dolomitu o wysokiej gęstości, który charakteryzuje się charakterystycznymi kolorami i wzorami.

Laporte mówi, że w Niemczech istnieją domy z gliny słomianej, które stoją do dziś po 800 latach, a on wierzy, że EcoNest przetrwa wieki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.