Cob Houses – Zrób to sam

Cob Houses – Zrób to sam

Aby wznieść dom w technice COB potrzebne jest przygotowanie mieszanki. Ważną jej częścią jest odpowiednie połączenie składników. Najlepiej użyć 2  miarek gliny, 1 piasku, odrobinę słomy i wody oraz wymieszać je za pomocą bosych stóp.

O czym należy pamiętać?

Składniki mają być dobrze połączone i wilgotne, ale nie mokre.

Gdy już przygotujesz materiał budowlany, należy oczyścić górne warstwy gleby pod fundamenty, które powinny być podwójne. Ściany domu COB mają około 60 cm grubości, dlatego też cała konstrukcja jest dość ciężka. Podczas stawiania ścian należy pamiętać, że będą się one stawać co raz cieńsze wraz ze wzrostem wysokości.

Pamiętaj!

Wywierć otwory w górnej części ściany, aby umożliwić połączenie dolnej warstwy z kolejną oraz pozostaw do wyschnięcia każdą gotową ścianę, aby się nie zapadła.

Do budowy drzwi i okien, zazwyczaj używa się litego drewna. Najczęściej jest to kawałek o grubości co najmniej 15 centymetrów. Do  uszczelnienia ścian można użyć błota. Natomiast, aby uszczelnić podłogi nakłada się od 5 do 10 warstw oleju lnianego i poleruje się je  woskiem pszczelim.

Cała reszta elementów dodatkowych i mebli zależy kreatywności. Z  mieszanki cob można stworzyć schody lub półki, do  przechowywania różnych rzeczy. A także piece na drewno, kominki i miejsce do gotowania. Budowa takiego domu, z pewnością daje szansę na artystyczne wyrażenie samego siebie.

Ważne:

  • Zwracaj uwagę na poziom wilgoci. Mieszanka musi całkowicie wyschnąć przed przeprowadzką
  • Dom musi odetchnąć przez kilka miesięcy po zbudowaniu, aby  zaszedł wewnętrzny proces uszczelniania
  • Zainwestuj w osuszacz powietrza

Inne zastasowania mieszanki COB

Mieszanka COB to wspaniały, wielofunkcyjny materiał budowlany. Można z niej stworzyć nie tylko dom, ale również inne elementy. W przeszłości z mieszanki gliny, piasku i słomy budowano stodoły, studnie, zagrody dla zwierząt i magazyny.

Dobrym pomysłem jest również zbudowanie pieca. Dzięki możliwości nagrzania się do  wysokich temperatur, można przygotować w nim pyszną pizzę, upiec chleb lub przyrządzić cały obiad. Oprócz tego, warto zbudować piec grzewczy, który przechodzi w ławę co pozwala na  zagospodarowanie przestrzeni i uzyskanie większej powierzchni grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.