Dom statek

Dom statek

Earthship (ziemny statek) to pasywny dom słoneczny oparty na zasadach projektowania architekta z Nowego Meksyku Michaela Reynoldsa w celu promowania zrównoważonego rozwoju. W czasie kryzysu energetycznego lat 70-tych Reynolds wpadł na pomysł tworzenia struktur przyjaznych środowisku, które nie czerpią z nieodnawialnych zasobów, aby wspierać nowoczesne życie. Projekty zostały wykorzystane na całym świecie i zbudowano około 3000 Earthships, większość z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Budowa Earthship

Budynki Reynoldsa wykorzystują turbiny wiatrowe, panele słoneczne i generatory biodiesla do wytwarzania energii do ogrzewania i chłodzenia. Każdy Earthship posiada gigantyczną cysternę zaprojektowaną do zbierania wody deszczowej z dachu i przekazywania jej do modułu organizacji wody (WOM), który zarówno oczyszcza wodę pitną, jak i transportuje ścieki do żywych roślin rozproszonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Rośliny te przyczyniają się również do realizacji celu Reynoldsa, jakim jest tworzenie struktur, które wyglądają tak, jakby wyrosły naturalnie w swoim środowisku.

Aby osiągnąć maksymalny zrównoważony rozwój, tylne ściany statków typu Earthships są zazwyczaj pokryte ziemią lub są wbudowane bezpośrednio w zbocza wzgórz, aby promować wytwarzanie energii pasywnej. Na półkuli północnej konstrukcje te są zazwyczaj zwrócone na południe, aby pochłonąć maksymalną ilość ciepła, a pochyłe ściany południowe są zazwyczaj wykonane ze szkła, materiału rzadko używanego w innych miejscach konstrukcji. Ściany zewnętrzne są często zbudowane z dwóch rzędów puszek aluminiowych z recyklingu, oddzielonych izolowaną przestrzenią powietrzną, a następnie pokryte materiałami takimi jak glina. Wewnątrz ściany wykonane są ze starych opon wypełnionych ziemią, a wolne przestrzenie często wypełnione są przetworzonymi puszkami aluminiowymi lub butelkami. Ściany wewnętrzne są pokryte gliną, tynkiem lub stiukiem.

Statki ziemne są zazwyczaj budowane poniżej poziomu przemarzania gruntu, co pozwala na naturalne utrzymanie temperatury wewnętrznych ścian masowych na poziomie około 15,5 stopnia Celsjusza, niezależnie od pogody na zewnątrz. Na przykład w domu Reynoldsa w Taos w Nowym Meksyku, gdzie wysokość nad poziomem morza wynosi 2 134 m , temperatury latem są wysokie, wewnętrzna temperatura jego Earthship waha się od 18 do 24 stopni Celsjusza bez korzystania z zewnętrznych zasobów. Ciepło pochłaniane przez ściany w ciągu dnia jest zatrzymywane przez wiele godzin po zachodzie słońca, a konstrukcja ścian zapewnia powolne uwalnianie ciepła w miarę spadku temperatury wewnętrznej.

Earthship w zimnym klimacie

W latach 90. projekt rozprzestrzenił się również na Kanadę, kiedy to aktywiści ekologiczni Pat i Chuck Potter, po odbyciu studiów w Taos, postanowili dostosować projekt Reynoldsa do długich kanadyjskich zim. Biorąc pod uwagę ryzyko dzikich pożarów, Potterowie promowali statki ziemne jako niemal ognioodporne, ponieważ wypełnione ziemią opony użyte w ścianach wewnętrznych zawierają niewiele lub nie zawierają tlenu. Inne ważne punkty sprzedaży obejmowały samowystarczalność Earthship i niskie koszty operacyjne. Ponieważ kanadyjskie zimy są o wiele ostrzejsze niż te w Nowym Meksyku, a także ze względu na fakt, że w tym rejonie pada więcej deszczu, Potterowie dodali barierę paroszczelną pomiędzy ścianami a podłogą oraz zastosowali całkowitą izolację ścian zewnętrznych. Konieczne było również zaizolowanie dachu, aby zapobiec utracie ciepła podczas mroźnych miesięcy zimowych. Specjalne funkcje obejmowały toalety kompostowe, solarny zbiornik na ciepłą wodę, izolowany pojemnik na chłód, który wyeliminował potrzebę stosowania lodówki, oraz piec na drewno. Te przystosowane do zimna domy posłużyły jako modele dla Earthships w Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, południowej Argentynie i innych umiarkowanych lokalizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.