DOM W OSADZIE ŻYCIA

DOM W OSADZIE ŻYCIA

Living Villages, deweloper The Wintles i wielu innych podobnych projektów w Wielkiej Brytanii, działa w oparciu o zasadę, że zrównoważony rozwój osiąga się poprzez sposób, w jaki domy są skupione i oddziałują na siebie – to zewnętrzne i wewnętrzne przestrzenie poszczególnych domów wpływają na społeczność, ludzi i relacje, a tym samym na sposób, w jaki wykorzystywane są zasoby. Firma wierzy, że angażując się w życie swojej społeczności, ludzie chętniej żyją w sposób, który przynosi korzyści społeczeństwu, zarówno pod względem społecznym, jak i środowiskowym, a to jest kluczem do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Każdy z domów w The Wintles jest zbudowany w kierunku słońca, a aby przyciągnąć i przechwycić jak najwięcej światła i energii słonecznej, zastosowano duże, wysokowydajne okna z podwójnymi lub potrójnymi szybami wypełnionymi argonem. Wewnętrzne „przestrzenie słoneczne” i wewnętrzne balkony sprawiają, że dzięki światłu słonecznemu wpadającemu do domów i ich ciepłych, suchych wnętrz, mieszkańcy czują się jak w klimacie śródziemnomorskim. Przyczynia się to do dobrego samopoczucia, kreatywności i komfortu, o których mówią mieszkańcy.

W celu utrzymania ciepła w wysoce odpornej na przeciągi przegrodzie zewnętrznej budynku, warstwa izolacji „Warmcel” o grubości 300 mm, wyprodukowanej z przetworzonych gazet, została próżniowo wtłoczona w membranę w zagłębieniach ścian.

Gdy domy są zamieszkane i funkcjonują jako ruchliwe domy rodzinne, wymagają bardzo niewiele energii na ogrzewanie i są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować jego efektywność, gdy jest wykorzystywane. W razie potrzeby ciepło jest oddawane do domu za pomocą gazowego ogrzewania podłogowego w miejscach, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, takich jak pokoje dzienne i łazienki. Następnie przenika ono do góry przez rzadziej używane pomieszczenia, takie jak sypialnie, które nie są ogrzewane w żaden bezpośredni sposób. Ta ogólna zasada została nazwana „termiczną cebulą”, co oznacza, że ciepło jest uwalniane do środka cebuli i stopniowo przemieszcza się na zewnątrz, ogrzewając w ten sposób zewnętrzne warstwy w mniejszym stopniu – a zewnętrzne warstwy służą do izolacji wewnętrznych. Dla tych, którzy lubią prawdziwy gorąc w zimie, instaluje się przewody kominowe do pieców opalanych drewnem.

Systemy odzysku ciepła wyciągają ciepłe, wilgotne powietrze z łazienek i kuchni i odbierają ciepło. Zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, podczas gdy zgromadzone ciepło jest przekazywane, poprzez wymiennik ciepła, do świeżego powietrza napływającego do budynku. Jest ono rozprowadzane przez otwory wentylacyjne do sypialni i pokoi dziennych w stałej, komfortowej temperaturze.

Ciepła woda jest dostarczana za pomocą paneli słonecznych, chociaż gazowe kotły kondensacyjne, które zasilają ogrzewanie podłogowe, mogą również zapewnić wzrost temperatury wody, jeśli jest to konieczne. Mieszkańcy mogą zazwyczaj uzyskać co najmniej sześćdziesiąt procent ich potrzeb ciepłej wody użytkowej w ciągu roku i do 100 procent w lecie z energii słonecznej.

Systemy fotowoltaiczne są wykorzystywane do generowania części energii elektrycznej potrzebnej mieszkańcom. Energia elektryczna dostarczana jest przez firmę Good Energy, która zapewnia w 100 procentach odnawialną energię elektryczną pochodzącą z naturalnej energii wiatru, słońca lub bieżącej wody.

W trosce o zdrowie planety i mieszkańców Living Villages stara się używać farb i innych materiałów wolnych od toksyn i szkodliwych produktów przemysłu petrochemicznego.

Domy są produkowane poza zakładem produkcyjnym przy użyciu dwupowłokowych systemów paneli szkieletowych, a po przybyciu na miejsce poszczególne elementy mogą być szybko montowane. Takie systemy zmniejszają ilość odpadów i pomagają podnieść standardy jakości budowy.

Piasek, żwir i wapno są pozyskiwane lokalnie, aby zaoszczędzić energię zużywaną na ich transport. Czasami z powodów praktycznych konieczne jest użycie cementu, ale tam, gdzie to możliwe, Living Villages używa wapna. Wapno jest używane jako materiał budowlany od tysięcy lat i choć do jego produkcji zużywa się energię i dwutlenek węgla, z czasem zamienia się w wapień, pochłaniając dwutlenek węgla. Wszędzie, gdzie to możliwe, stosowane są materiały z odzysku, w szczególności cegły, łupki i dachówki.

Domy w The Wintles zostały zaprojektowane tak, aby były elastyczne, biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby rodzin na przestrzeni lat. Wewnętrzne ściany działowe można przesuwać, aby zmieniać wielkość pomieszczeń w miarę powiększania się i zmniejszania rodzin. Mając na uwadze wiejską lokalizację inwestycji i szkodliwe aspekty dojazdów do pracy, projektanci przewidzieli elastyczne układy pomieszczeń i okablowanie szerokopasmowe, aby zachęcić do pracy w domu.

Skupiska najnowocześniejszych domów ekologicznych to jeden z powodów, dla których warto przenieść się na angielską wieś Shropshire. Ale osiedle The Wintles łączy nowoczesną, zaawansowaną technologicznie energooszczędność ze staroświeckimi wartościami, takimi jak serdeczność i sąsiedztwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.