Zadaniem tego działu jest kształtowanie lub modyfikacji przestrzeni życiowej człowieka z wykorzystaniem szaty roślinnej, elementów wodnych, małej architektury odnosząc się do charakteru zastanego krajobrazu. Zajmuje się szeroko rozumianymi formami porządkowania zieleni wykorzystywanymi do:
- poprawiania samopoczucia – od roślin doniczkowych na parapecie, poprzez kwiatowe przedogródki, ogrody przydomowe, aż do parków miejskich i większych założeń,
- poprawiania jakości żywności – tworzenie małych upraw na własny użytek, wspierając ideę samowystarczalności w postaci przydomowych ogródków lub zagospodarowania ogródków działkowych.
Przyjmując za główne wytyczne konkretne potrzeby człowieka, początkowo tworzymy w jego otoczeniu ogólny plan zagospodarowania zieleni na przykładzie konkretnej przestrzeni. Dobieramy do niej indywidualne rozwiązania pod kątem konkretnych gatunków roślin, ich rozmieszczenia względem siebie i dodawania elementów towarzyszących takich jak ławki, altany, figury ozdobne czy oczka wodne. Staramy się jak najbardziej podnosić jakość tych przestrzeni, tak żeby wpływały nie tylko pod względem estetycznym czy czuciowym, ale też pod względem zdrowotnym, wykorzystując m.in. techniki zaczerpnięte z ziołolecznictwa, aromaterapii czy hortiterapii.