Zdrowy remont dla domowników i Planety

Zdrowy remont dla domowników i Planety

Dużo słyszy się o naturalnym budownictwie w kontekście stawiania własnego domu. Co natomiast w przypadku, gdy mamy już własny dom, mieszkanie, a planujemy remont? Jak zrobić to w sposób przyjazny dla środowiska, a przede wszystkim zdrowy dla domowników?

Modernizacja izolacji, pieców, szafek i armatury, takiej jak podgrzewacze wody i toalety, oznacza mniejsze zanieczyszczenie paliwami kopalnymi i mniejsze wyczerpywanie się zasobów. Może to również zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Jednak remonty mogą być obarczone niezamierzonymi konsekwencjami, takimi jak zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Istnieje wiele aspektów remontu domu, ale poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wymiany podłogi i malowania ścian w zdrowy, w przyjazny dla środowiska sposób.

Podstawy zielonej renowacji

Zielona renowacja obejmuje dwa powiązane ze sobą pojęcia. Jednym z nich jest to by być tak przyjaznym dla środowiska, jak to możliwe, przy użyciu zrównoważonych materiałów i / lub takich materiałów, które pochodzą z recyklingu. Ponadto w celu zmniejszenia zużycia energii i wody stosuje się środki, takich jak ogrzewanie słoneczne i geotermalne, oświetlenie o wysokiej wydajności i zielone dachy. Drugim celem jest stworzenie zdrowej przestrzeni życiowej poprzez zastosowanie nietoksycznych alternatyw dla konwencjonalnych produktów budowlanych.

Kluczem do uczynienia budynku ekologicznym jest postrzeganie całej struktury jako systemu. Choć może się wydawać, że każda mała przyjazna dla środowiska modernizacja będzie czymś dobrym, prawdą jest również, że każdy aspekt domu może pozytywnie lub negatywnie wpływać na inne jego obszary. Na przykład, uszczelnianie pęknięć i dodawanie izolacji wpływa na sposób funkcjonowania systemu grzewczego i może negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach lub spowodować rozwój pleśni. Dlatego ważne jest, aby przemyśleć swoje potrzeby i budżet, i sporządzić długoterminowy plan dla swoich remontów.

Drewno

Drewniane podłogi, elementy wykończeniowe i wyposażenie mogą dodać wartości, nadać domu ciepła i naturalnej aury. Są one również generalnie łatwiejsze do utrzymania w czystości i dlatego zdrowsze niż wykładziny. Jednakże, wycinanie lasów może spowodować zniszczenie siedlisk dzikiej przyrody, spływanie wody do strumieni na skutek erozji, a także spadek zdolności magazynowania węgla i wzrost utraty węgla z biomasy, co ma poważny wpływ na zmiany klimatyczne.

Na szczęście istnieją opcje dla świadomego ekologicznie renowatora. Możesz rozważyć użycie szybko rosnącego bambusa zbieranego z Azji Południowo-Wschodniej lub płytek z korka, wykonanych z kory drzew w basenie Morza Śródziemnego.

Inną zieloną opcją jest drewno, które zostało wycięte z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Jest to drewno, które uzyskało certyfikat Forest Stewardship Council (FSC), międzynarodowej organizacji non-profit, której program certyfikacji jest wspierany przez organizacje branżowe i ekologiczne. Drewno posiadające ten certyfikat musi być produkowane w sposób, który minimalizuje wpływ na środowisko, taki jak budowa dróg i erozja, ogranicza do minimum stosowanie pestycydów, chroni gatunki i promuje różnorodność w lesie. Istnieje papierowa ścieżka, zwana „łańcuchem opieki”, prowadząca do lasu, z którego pochodzi drewno, dzięki czemu wiadomo, w jaki sposób drewno zostało wyhodowane, pozyskane, przetworzone, zmagazynowane itd.

Inną alternatywą, która pozwala uniknąć wycinania nowych drzew, jest użycie drewna z odzysku. Stare drewno z odzysku jest często odzyskiwane z dużych magazynów i budynków, z wysypisk śmieci lub miejskich wycinek drzew, z starych stodół, a nawet koryt rzek. Stara tarcica z odzysku jest mocna i gęsta; jest to również suche drewno i jako takie jest mało prawdopodobne, że się skręci, wypaczy lub skurczy. Charakteryzuje się głębokimi, pięknymi kolorami, charakterem i bogatą patyną, którą może nadać tylko czas. Ma też swoją historię, która nadaje charakter Twojemu domowi. Sosna, dąb, daglezja, cyprys i czarna wiśnia są odkrywane na nowo po wiekach wzrostu i prawie tylu latach starzenia się. Te „odkryte na nowo” drewna mogą być frezowane w deski używane do podłóg, listew, schodów, szafek i mebli.

Farby

Przemalowanie domu to często najszybszy i najtańszy sposób na odświeżenie wnętrz. Może to jednak negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w Twoim domu. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), farby, plamy i inne powłoki architektoniczne produkują około dziewięciu procent emisji lotnych związków organicznych (VOC) z produktów konsumenckich i komercyjnych, co czyni je drugim co do wielkości źródłem emisji VOC po samochodach. LZO to związki węgla, które parują w temperaturze pokojowej i reagują w świetle słonecznym, przyczyniając się do powstawania ozonu w warstwie przyziemnej, integralnego składnika smogu fotochemicznego. LZO mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, skóry i oczu, bóle głowy, mdłości, osłabienie mięśni i poważniejsze choroby. Formaldehyd, LZO powszechnie występujący w farbach, jest prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym.

Wybór farby w oparciu o jego podobno niski poziom lotnych związków organicznych może być problematyczny. Regulacje rządowe mają tendencję do zezwalania produktów do oznakowania jako mające zero lub nie LZO, nawet jeśli zawierają one niewielkie ilości. Ponieważ LZO i inne toksyny są często zawarte w pigmencie dodanym do farby w momencie zakupu, rzeczywiste emisje mogą być wyższe niż te cytowane dla farby bazowej. Ciemniejsze kolory wymagają więcej pigmentu, głęboko zabarwiona farba może zawierać więcej lotnych związków organicznych niż jaśniejsze kolory.

Tak zwane „lateksowe” farby mają niższe poziomy VOC niż farby na bazie oleju, po prostu dlatego, że używają wody jako nośnika, a nie rozpuszczalników na bazie ropy naftowej.

Istnieje coraz większa dostępność „naturalnych” farb, składających się z materiałów takich jak olejek cytrusowy, wapno, glina, olej lniany i kreda. Ponieważ naturalne farby nie zawierają produktów ropopochodnych, emitują niewiele, jeśli w ogóle, lotnych związków organicznych i są zdrowe i przyjazne dla środowiska. Używają oleju lnianego i sojowego jako spoiwa, terpenów pochodzących z sosny i balsamu lub olejków cytrusowych jako nośników, minerałów jako pigmentów oraz wapna i kredy jako zagęszczaczy. Farba na bazie mleka, która jest wykonana z białka mleka zwanego kazeiną, jest najmniej toksyczną i najmniej szkodliwą dla środowiska farbą. Nie zawiera lotnych związków organicznych, ołowiu, formaldehydu, olejów ani biocydów. Jednak ta farba nie nadaje się do kuchni i łazienek, ponieważ może pojawić się pleśń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.